Organizacja przepisów kulinarnych - sprawdzone metody

Prowadząc dom lub będąc miłośnikiem dobrego, domowego jedzenia, nieuniknione jest zbieranie niezliczonej ilości przepisów. Można wyszukiwać je w książkach kucharskich, na stronach internetowych lub przepisywać od rodziny i znajomych.

Dlaczego warto segregować przechowywane przepisy kulinarne?

Źródło przepisów jest nieistotne, lecz problem pojawia się w sytuacji, gdy zaczyna być ich sporo. Nie wystarczy wtedy wrzucić pojedynczych, zapisanych pospiesznie karteczek do szuflady. Konieczne jest uporządkowanie wszystkich inspiracji, instrukcji i list.

Dzięki dokładnemu, logicznemu i dopasowanemu do potrzeb uporządkowaniu, można znacznie łatwiej prowadzić urozmaiconą dietę. Jeśli sięgnięcie po przepis zajmie jedynie kilka sekund, można częściej gotować różnorodne potrawy, nie ograniczając się do jedynie kilku ulubionych.

Warianty porządkowania przepisów kulinarnych

 

Posiadane przepisy można łatwo uporządkować na kilka sposobów. Przede wszystkim, warto wszystkie receptury zebrać w jedno miejsce. Czy będzie to notes w linie, czy segregator – nie jest to istotne.

Porządkując przepisy, można skorzystać z intuicyjnego modelu i podzielić je na posiłki. Dzięki temu można otrzymać rozdział ze śniadaniami, z przepisami na zupy, dania mięsne i desery. Nie jest to jednak jedyny sposób.

Popularnym rozwiązaniem jest także dzielenie przepisów ze względu na składniki. Dzięki temu uzyskuje się rozgraniczenie dań mięsnych, wegetariańskich, wegańskich, mlecznych, na bazie ciasta, bądź wielu innych głównych produktów.

Przepisy kulinarne można rozgraniczać także na podstawie źródła. Pozwala to na szybkie znalezienie przepisów babci, przyjaciela lub z ulubionej strony internetowej.

Organizując przepisy kulinarne, warto zdecydować się na metodę, w której można łatwo dodawać nowe. Świetnie sprawdza się notes z czystymi kartkami, który można dowolnie rozplanować, lub wygodny segregator.

Tradycyjne metody organizacji przepisów kulinarnych

Najpopularniejszą, praktykowana od pokoleń metodą organizowania oraz przechowywania przepisów kulinarnych jest zeszyt. Może być w formie podstawowej, ale także chętnie wybierane są notesy książkowe. To bardzo prosta, intuicyjna i wygodna forma. Nie ma potrzeby posiadania wymyślnych przedmiotów, wystarczy notes i długopis. Do takiego zeszytu można także łatwo wklejać przepisy wycięte z czasopism lub napisane odręcznie przez kogoś bliskiego.

Obecnie na rynku dostępne są specjalne przepiśniki i gotowe segregatory z wydzielonymi przegródkami. To doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie estetyczny porządek, lecz niemających ochoty rozrysowywać go samodzielnie.

Nowoczesne sposoby na porządek w przepisach kulinarnych

Współcześnie wiele osób rezygnuje z manualnych sposobów zapisywania informacji. Do internetu przeniosły się pamiętniki, mapy myśli, nic więc dziwnego, że również przepisy. Obecnie dostępnych jest wiele portali, stron oraz wygodnych aplikacji do katalogowania i przechowywania przepisów. Może być to odpowiednie rozwiązanie dla osób ograniczających liczbę posiadanych przedmiotów, a także tych preferujących blogi kulinarne, zamiast tradycyjnych książek kucharskich.

Wróć